Dünyada kullanılan ilk para birimi olan altın, eskiden beri en çok tercih edilen yatırım enstrümanlarından birisi olmuştur. En çok işlem gören emtia malları listesinde 3. sırada yer almasıda bunun kanıtı niteliğindedir. Doğal kaynak olması ve ülkelerin uluslararası rezervlerini altın olarak muhafaza etmeside altının çok fazla değer kaybetmemesinin sebeplerindendir.

Türkiye’de 580 noktada 6500 ton altın rezervi olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebeple dünyada en çok altın rezervine sahip 2. ülke Türkiye’dir. Geçmişten günümüze yastık altı ile başlayan altın yatırımı “altın borsası” na kadar ilerlemiş olmasına rağmen hala ülkemizde yastık altında 100 milyar dolarlık altın olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle Türk halkının vazgeçilmez yatırım araçlarından birisi olan altın her kesimden insanın, birikimlerini muhafaza etmek ya da fazla riske girmeden yavaş yavaş arttırmak amacıyla sığındığı güvenli bir liman niteliğindedir. Elbette ki bu durum sadece sokaktaki yatırımcı için geçerli değildir, büyük paralarla portföyler oluşturarak yatırım yapan birçok broker bu yatırımları altın ile yönetmektedir.

Özellikle finansal krizin küresel etkilerinden nasibini alan birçok ülkenin anaparasının değer kaybetmesi ve krizden en çok doların zarar görmesi ile petrol fiyatlarının düşmesi sonucunda altın çok fazla değer kazanmıştır. Çeşitli yatırım enstrümanlarında para kaybeden yatırımcılar, yaralarını sarmak için altına yönelmişlerdir. Gün içerisinde kısa aralıklarla değişen altın fiyatları yakından takip edilip hızlı işlem yapılabildiğinde gün sonunda oldukça güzel kazanç getirmektedir.

Gerek yastık yatırım olarak bilinen altın yatırımı için bir çok seçenek bulunmaktadır. Bütün bankalarda yatırım hesapları veya değerli maden hesapları adı altında “altın hesabı” olarak geçen, bankadan bankaya farklılık gösteren getiri ve oranlarında altına yatırım yapma imkânı vardır. Hatta bazı bankalar, evdeki altınlarını güvenli olarak muhafaza etmek ve/ veya bu altınlardan kar elde etmek isteyenler için, evdeki altının bozulmadan direk bankaya yatırılmasını sağlayan farklı altın hesaplarıda bulunmaktadır. Altın çeşitli finansal piyasalarda da işle görmektedir. Özellikle anlık değişikliklerden kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların altın ons fiyatlarını sıkı takip etmeleri gerekmektedir. Geride bırakmaya hazırlandığımız yıla dönüp bakıldığında en çok işlem gören ve en çok kazandıran yatırım enstrümanının altın olduğunu görmekteyiz.

Sizde günümüzün en popüler ve en çok kazandıran yatırım araçlarından birisi olan altına yatırım yapmak ve onun önlenemez yükselişinden kazanç sağlamak istiyorsanız, güncel altın fiyaları sitemizden takip edebilirsiniz.